Arqipeshkëv

Lindi në Shkodër më 04.09.1885. Kushtet e Përjetshme i bëri në Salisburg (Austri) më 12.12.1904. U shugurua meshtar po në Salisburg më 19.03.1908. U zgjodh ipeshkëv i Sapës më 27.02.1936 dhe u shugurua në Shkodër më 19.03.1936. U transferua në selinë arqipeshkvnore të Durrësit më 26.06.1940. U arrestua më 19.05.1947 dhe u dënua me 20 vjet burg më 24.12.1947. Vdiq në burgun e Durrësit prej infarktit, shkaktuar prej keqtrajtimeve, torturave dhe kushteve të këqija ku jetoi, më 19.03.1949. Trupi i tij pushon në kishën e Shën Luçisë në Durrës. Martir i fesë.

 

It.

Arcivescovo

Nacque a Scutari il 04.09.1885. Emise la Professione solenne a Salisburgo (Austria) il 12.12.1904. Fu ordinato sacerdote a Salisburgo il 19.03.1908. Fu eletto Vescovo di Sappa il 27.02.1936 e consacrato a Scutari il 19.03.1936. Fu trasferito alla sede arcivescovile di Durazzo il 26.06.1940. Fu arrestato il 19.05.1947 e condannato a 20 anni di carcere il 24.12.1947. Morì nel carcere di Durazzo per infarto, causato dai maltrattamenti, dalle torture e dalle cattive condizioni in cui fu tenuto, il 19.03.1949. Il suo corpo riposa nella chiesa di Santa Lucia di Durazzo. Martire per la fede.